standard Food for Health Emergency Food Supply Taste Test and Review (Vlog)

Having a long-term food storage supply is a must-have these days.

We all need to be prepared for any sort of disruption in the supply chain. Natural disasters, civil unrest, and spiking gas prices are just some of the reasons to have a back-up plan to feed you and your family.

I recently got my hands on a Food for Health International Emergency Food Supply. It was a gift from my dad that was purchased from Costco for around $80 back in December. However, Costco is presently selling it for $100.

I expected it to taste something like Hamburger Helper or those Knorr Pasta Sides but boy, it did not. The smell of it while it was cooking was especially unappetizing. It tasted a little better than it smelled but not much. While there are hardly any preservatives in it, it smelled like chemicals and tasted fake.

The Bottom Line

Does it taste good?  Not really. The “Broccoli Cheesy Rice” technically tasted like broccoli, cheese and rice but the smell of it is what made it so hard to get down. I did not try the other ‘entrees’ that came in the bucket but most likely they’re gonna resemble the one I tested.

Would I recommend this product? No. I would not recommend this particular brand. I heard Wise Foods and Mountain House brands taste much better but are a little more expensive.

I also recently came across a brand named Thrive Food Storage by Shelf Reliance. This seems to be the Cadillac of dried emergency foods. At first glance, I assumed it was also Cadillac-priced but after doing some math I discovered it’s not:

The Thrive Basic 3 Month Dehydrated Food Supply Package has 1,846 servings and provides an average of 1,360 calories per day and costs $323. It comes with a variety of grains, vegetables, fruits, dairy, meat and beans, salt, sugar and two ready-made entrees. The cost per serving is .17 cents.

Meanwhile…

Food for Health International has 275 servings but the calories per day is not listed. It cost $100 from Costco ($124 at Amazon) and comes with 7 premixed and seasoned  “gourmet” meals and whey milk. The cost per serving is .37 cents.

I haven’t tasted Thrive but honestly, it can’t be any worse than Food for Health. Thrive wins this round just because of the price difference.

Is this is end of my emergency food preparations? No way. If I had money to blow I would seriously look into the Thrive packages but I don’t so I’m gonna go the old-fashioned route and buy bulk grains, beans etc and prepare them myself in long-term storage containers.

Am I going to keep it?  Yes, I am still happy to have this in my pantry. I feel a whole lot  more prepared because of it. Besides, it could be used for bartering or could be given away to someone who is in urgent need of it.

What about you? Do you have any sort of food stashed away for emergencies? Would you purchase pre-made dried food or prepare your long-term food storage yourself? 

This post was linked at Frugal Days, Sustainable Ways Wednesday Blog Hop!

————————————————————————————–
Don’t Forget to connect with us on Facebook and Twitter!
————————————————————————————–

Did you enjoy this article?
Share
the
Love
Get Free Updates

5 Comments

    1. Hey Tom! Yeah, I was a little bummed out by the taste but I am still happy to have it. I don’t know too much about Efoods Direct but you should seriously cook some up and taste it just to see what you’re dealing with. Let us know…

  1. Out back-up LTS food storage is based on Mountain House meals in #10 cans. I say “back up” because it has a few ingredients we don’t normally allow in our diet.  The mainstays of the LTS pantry are our freeze dried single item foods, not the entrees and meals. Single item ingredients allow us to create meals as we see fit, and to purchase food stocks according to a plan.

    Our stocks of regular food items,  such as rices and beans, were purchased on sale and packed in 5, 10 and 40lb quantities in mylar bags within sealed buckets. We break them open as needed, and stock several away fro charity.

    For everyday use, we have the option of using fresh, frozen, packaged or LTS food stocks.

    I agree with your evaluation method regarding cost per calorie. This is how we do things, given the chance. Calories are key, and they are a finite resource, so get as much as you can for the buck! Just be sure that they aren’t mainly cheap processed sugar. The guidelines that work for us now, 30% from fat, etc…. should be the same then. Preppers need to keep in mind this one thing….. when under stress, you don’t want to stress your physical self even more by subjecting your body to an unfamiliar, or disagreeable diet. (The Lord forbid that you do BOTH.)

  2. I have been browsing on on-line above Three hours now, even so never ever found just about any interesting report like yours. It really is gorgeous cost adequate in my situation. Professionally, in case many website owners along with blog owners designed just right information since you would, the online world will probably be additional helpful than in the past.

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge